חפץ / רוח – טקסט תערוכה

למרות שאנו חיים בעולם קפיטליסטי מאוד, עבורנו לכל האובייקטים האלה שהוזכרו לעיל אין ערך כספי. זה לא עניין של כמה כסף הם שווים במקרה שמישהו עם תקציב ללא הגבלה יציע לנו לקנות אותו, אלא עניין שאת ערכם לא נוכל לשקול יותר בפיסות נייר ומתכת מאחר והם מעבר לתחום הפיזי. הם מעגנים אותנו במציאות שאנחנו בוחרים לחיות בה, הם מעניקים לנו שפיות זמנית בתקופות לא שפויות ובעיקר נותנים לנו תחושת ביטחון אבסטרקטית בעצמנו.

לחצ/י כאן לקול הקורא

חפץ / רוח

איתי בלאיש, 01.07.2019

חפצים כשערים ועוגנים לעולמות רוחניים.

 

חפצים הם דברים חומריים שניתן לראות ולנגוע בהם, הם ממלאים תפקידים משמעותיים בחיינו בהיבטים רבים, אך חשוב מכל, בלעדיהם אנו עירומים, באופן מילולי, אך גם באופן רוחני.
כל חפץ בחיינו יוצר איזשהו קישור למקומות, אנשים, זמנים, אמונות, רעיונות, תחומים אחרים וכן הלאה. אפילו החפץ הבסיסי ביותר נותן לנו תחושה של משהו, כמו למשל הבגדים שאנו לובשים כדי לבטא או להגן על עצמנו, או אולי את המחשב שבבעלותנו המחזיק בתוכו זיכרונות רבים, עקבות דיגיטליים והכי חשוב משמש כפורטל לעולם אחר בשם האינטרנט, זה יכול להיות גם משחק וידאו שלוקח אותנו להרפתקאות פנטסטיות, או לצ’וטט עם מישהו שאנחנו לא מכירים.

חפצים דתיים, כמו תליון צלב, תנ”ך כיס, מגן דוד, מסבחה מוסלמית וכו׳, משפיעים באופן ברור יותר על האוחזים בהם, מראים את אמונתם, שומרים על היחסים הטובים שלהם עם האל הנבחר שלהם, מגנים עליהם מפני דברים רעים שיכולים לקרות או מן עין הרע.

ישנם סמלים נגד עין הרע, שמקורם מימי קדם ולא קשורים ישירות לדת כמו סימן החמסה. החמסה היא צורה מוכרת ומשמשת כחפץ של הגנה פעמים רבות לאורך ההיסטוריה. היא נמצאת בשימוש של המוסלמים והיהודים בעיקר בצורת תכשיט וחפץ תלוי על קיר, ותפקידה לספק הגנה נגד עין הרע.

בתרבויות רבות, בדתות ובדתות עממיות שהשתמשו בקמעות, תליונים ואיורי הגנה מעין הרע לאורך ההיסטוריה, אשר קיימים עד היום ללא קשר ישיר לדת.
האשורים ענדו תכשיטים עם חרוזים ואבני טורקיז כחולות, לטורקים, פקיסטנים וצפון אפריקאים יש נזר עליהם או באיזורם, הם עשויים מזכוכית בעבודת יד בעלת עיגולים קונצנטריים או לעתים בצורת דמעה, בצבעים כחול כהה, לבן, תכלת ושחור, הדומים לעין, לאיטלקים יש Cornicello, “קרן קטנה”, וכן הלאה.

עין הרע לא חייבת להיות במקור מתרבויות עתיקות או דתות, היא יכולה להיות גם המצאה בת מוחו של אדם עצמו המנסה ליצור עוגן פיזי שיעניק לו מזל טוב. שחקנים מפורסמים מתחום הכדורגל, כדורסל, בייסבול ועוד, ידועים בכך שלובשים בכל משחק תחתונים, מכנסיים קצרים או חולצה על מנת לשמור על מזל טוב במשחק. לדוגמה, מייקל ג’ורדן לבש מכנסיים קצת ארוכים יותר מאשר שחקנים אחרים, כי הוא היה צריך לפנות מקום למכנסיים הקצרים של קבוצת צפון קרוליינה, שאותם לבש מתחת למדים לאורך הקריירה שלו.

החיבור הרוחני שיש לאדם עם חפצים מסוג זה הוא דיי ברור, אבל מה לגבי הקישור למישורים הרוחניים אליהם החפצים מחוברים? או אולי למישורים הרוחניים שחפצים אלו מגינים עלינו מהם?
חפצים אלו יכולים לקשר למישורים של שלווה, בטיחות, חום, איזון, אך גם למישורים של תוהו ובוהו, בלבול ופחד. המחסור בהם עלול להיות קטסטרופלי. דברים רעים יכולים לקרות רק משום שאין לנו אותם ברשותנו.

האובייקטים שהוזכרו לעיל מלווים בדרך כלל בכל מיני פולחנים, לחשים או סתם התנהגות לא רציונלית, כמו לירוק, לנשק, לחזור על כמה מילים מוזרות בקול רם, לדבר, לעצום עיניים וכו’. יש שיאמרו כי השימוש והפרקטיקה של אובייקטים אלה יכולים להיות מתוארים כאובססיבים, קנאים, מעורפלים או עבור אנשים אגנוסטיים, פשוט מוזרים, אך בכל זאת הם ללא ספק חפצים המשפיעים על חיי המשתמשים שלהם.
בימינו, בעידן המידע שבו אנו חיים, ישנה רמה חדשה של אמונה רוחנית הקשורה לאובייקטים, ישנם גם תחומים חדשים להתחבר אליהם. אנחנו לא מפחדים יותר רק מן עין הרע או אלוהים, אנחנו מפחדים לא לדעת, לא להיות מודעים או מעודכנים, ובעיקר אנחנו מפחדים לא מקבל אישור קבוצת השווים שלנו. לכן, הכי קרוב אלינו, אנחנו מחזיקים מראה שחורה קטנה ומתוחכמת מאוד שמחברת אותנו לפורטלים שונים, מקומות, מימדים, אנשים, מנהיגים וכמויות אינסופיות של אמונות ואלים חדשים. אנו בודקים אותה בכל רגע פנוי שיש לנו, פותחים אפליקציות ופיצ’רים, מתעדים את חיינו בצורה מופרזת, אנו זמינים לעולם כמעט 24 שעות ביום, והכי חשוב, אנחנו מתייחסים אליה כמו חפץ שאין לו תחליף מידי, כי הוא מחזיק חיינו בו.

למרות שאנו חיים בעולם קפיטליסטי מאוד, עבורנו לכל האובייקטים האלה שהוזכרו לעיל אין ערך כספי. זה לא עניין של כמה כסף הם שווים במקרה שמישהו עם תקציב ללא הגבלה יציע לנו לקנות אותו, אלא עניין שאת ערכם לא נוכל לשקול יותר בפיסות נייר ומתכת מאחר והם מעבר לתחום הפיזי. הם מעגנים אותנו במציאות שאנחנו בוחרים לחיות בה, הם מעניקים לנו שפיות זמנית בתקופות לא שפויות ובעיקר נותנים לנו תחושת ביטחון אבסטרקטית בעצמנו.

הרוח שלנו קשורה ומקושרת לנייד שלנו, לטוב ולרע, שכן אנו מאמינים שיש בו את היכולת לספק לנו מידת ידע אוניברסלית, כמו למשל, מה נכון ומה לא, מה יפה ומה מכוער, מה חשוב ומה חסר חשיבות, וכו’. כמו אלוהים, אנחנו יראים ממנו, אבל איננו יכולים לחיות בלעדיו.

לכבוד לה קולטור בשיתוף עם מגזין A5 על המאיירים יהיה ליצור את הקישור או ניתוק שבין חפץ לרוח.