The A5 Magazine – Object/Spirit – Illustration week 2019

״המגזין נולד בוואקום שאחרי סיום לימודי העיצוב של השלושהבמטרה ליצור טריגר ליצירה מקומית ולאפשר לאמנים ומעצבים צעירים להציג במרחב תצוגה נגיש ואלטרנטיבי. הוא התחיל כקול קורא ניסיוני שנזרק לאוויר בין חברים וההיענות הייתה מפתיעה ומידית..״

A5 הוא מגזין אמנות עצמאי, שנולד ב-2007 על ידי 3 מעצבים צעירים, קרן וגולן גפנימעצבים גרפיים, בעלי סטודיו קרן וגולן מאז 2006 (01kg.com)  וטלי גריןמעצבת גרפית בעבר וכיום מנהלת מוצרים דיגיטליים בעולמות התקשורת, החינוך וה-EdTech.

בימי הסטונדטיאלים במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר תמיד חלמתי להשתתף במגזין הזה, איפשהו הוא תמיד צץ בשיעורים מסויימים כרפרנס לקונספט מעולה, עיצוב טוב, מגזין עם פורמט חדיש וכדו.
ההילה של מגזין A5 תמיד משכה מעצבים, אמנים ויוצרים מקומיים אליה, ותמיד שידרה אלגנטיות ישראלית, שזה סוג של שילוב מילים לא מקובל או צפוי.

״המגזין נולד בוואקום שאחרי סיום לימודי העיצוב של שלושתינו, במטרה ליצור טריגר ליצירה מקומית ולאפשר לאמנים ומעצבים צעירים להציג במרחב תצוגה נגיש ואלטרנטיבי. הוא התחיל כקול קורא ניסיוני שנזרק לאוויר בין חברים וההיענות הייתה מפתיעה ומידית. אולי בגלל הפורמט החדש ואולי בגלל מחסור בפלטפורמות תצוגה לאמנים מול רצון גובר של הקהל לצרוך אמנות באופן ידידותי ונגיש, המגזין צבר תאוצה ומהר מאוד אסף סביבו קהל מציגים וצרכנים בארץ ובחול. כל גיליון הוא מעין תערוכת נושא קבוצתית (מודפסת) של עבודות ממגוון מדיות: ציור, צילום, עיצוב, איור, אופנה ועוד״, מספרים השלושה.

גיליונות A5 מודפסים לרוב בפורמט של גלויות נפרדות (לא כרוכות), שבאופן טבעי מתפזרות, נתלות על הקיר או עוברות מיד ליד, וככה עולה מידת החשיפה של העבודות בקרב הקהלכל גיליון מודפס במהדורה מוגבלת וממוספרת (חלק מהמהדורות אוזלות והופכות פרטי אספנות). הוא מופק ומעוצב ברמה גבוהה אבל נמכר במחיר סמלי ביחס לעלות ההפקה.
במהלך 12 שנות הפעילות התפרסמו 16 גליונות A5 בנושאים שונים, והמגזין השתתף בתערוכות ובפסטיבלים בינלאומיים, ביניהם הביאנלה הבינלאומית לעיצוב גרפי בברנו, צכיה 2008, יריד מגזינים עצמאיים בלוקסמבורג, 2009COLOPHON , תערוכות ופסטיבלים בטוקיו, אמסטרדם, ליפציג, ריו דה זנירו, רומא וורשה ועוד.

שאלתי אותם כמה שאלות לכבוד שבוע האיור 2019:

ספרו קצת בכללי על תהליך האוצרות ועריכה של המגזין?
לכל גיליון יש נושא. תהליך העבודה מתחיל בהפצת קול קורא פתוח לאמנים בארץ ובחול, שמזמין כל מי שרוצה לשלוח הצעות להשתתפות. מאות עבודות מגיעות למערכת המגזין, ואז מתחיל תהליך האוצרות והעריכה. בשלבים הראשונים העבודות נבחנות בצורה אנונימית (כששם האמן לא מופיע עליהן, לצורך בחירה אובייקטיבית ככל שניתן). בסוף התהליך נבחרות כ-40 עבודות שמייצרות את השיח המעניין ביותר (בעינינו), כאשר תהליך האוצרות מנסה לייצר תמהיל רחב של נקודות מבט ופרשנויות על נושא הגיליון, לייצג מגוון מדיות, ולתת במה לגל חדש של אמנים וסגנונות וגם לאמנים וותיקים או ממוסדים יותר.

בדר״כ האמנים המשתתפים מגיעים מכל העולם, אילו מקומות, מגישים וכדו׳ הכי הפתיעו אתכם?
אחד האמנים שהציגו בגיליון מס‘ 6 – גיליון בנושא סקסהיה אמן לבנוני. כשהמגזין התפרסם רצינו לשלוח לו עותק, כמו שאנחנו נוהגים לעשות, אבל דואר ישראל לא בדיוק מגיע ללבנון. בסופו של דבר הצלחנו להעביר את הגיליון דרך חבר מארץ ניטרלית באירופה, כך שאפשר לומר שהסוף היה טוב.

מה מיוחד במהדורה זו של מגזין איי5?
הגיליון החדש הוא מהדורה מיוחדת שיוצאת לאור לרגל שבוע האיור, כחלק משיתוף פעולה שני עם לה קולטורבשונה מגליונות קודמים, בגיליון הפעם משתתפים רק אמנים ישראלים, וכולו מוקדש לאיור.
גם הפורמט הפעם מתחדש: 32 פוסטרים בגודל A4, במארז מיוחד.

משתתפי הגיליון:
אלון ברייאר, נדב וייסמן, אורי טור, דני מירב (הטייס), נועה שניר, אור יוגב, בינה כץ, יסמין רושקה, ליהי אופיר, ענבר כספי, לירון כהן, גל שריר, נינה מנדלסון, דרור כהן, סרגי איסקוב, אורי ריקוס, דניאל נחום, דור בשרי, ניר פפרברג, עודד אבולעפיה, מיכל וינטראוב, ג׳ני שוקין.

וגם מיקסטייפ משובח שרקחו DJ Hectik & Magriso לכבוד הגיליון יעלה לאתר המגזין בערב ההשקה.

הצטרפו לאירוע ההשקה הרשמי של המגזין

לפרטים נוספיםwww.thea5magazine.com