עמודים בערפל – רותם פייפר ויהונתן מילו לויטס

עמודים בערפל / יהונתן כהן לויטס

הסכמתי לפצוח בשירה בארץ זרה

להיות הד שלך

פחם זה נמרח

לא הכל נחשף

הרס מוליד יצירה חדשה

אני אדם פחדן

רק לשרוק לחשיכה יודע

בכל דבר חשוב שחור

הרבה שחור מחזק את התחושה שאנחנו לא

מבינים

רק את הטבע אני רוצה להבין.

בחומר אפשר לגעת

את המחשבה מנסים ללטף

רצים סביב לעמודים

כמו לתפוס רוח

תנועה סיבובית

יציאה ממימד שטוח

אנחנו מחוספסים

שבירים

שריפה

בור

חידוד

אובייקט

עומדים זקופים

מביטים אל קימורים

אני אדם קדמון

חורט על קירות מערה

תיעוד -

שנינו לא טובים במילים

לקראת תערוכת לה-קולטור ״חפץ-רוח״, אנו שמחים להציג בפני קוראינו טעימה קטנה ממייצב קרמי מאוייר, מעשה ידם של הקדרית רותם פייפר והאמן יהונתן כהן לויטס.
בהשראת תמת התערוכה השניים שיתפו פעולה במן מסע יצירתי החושף את החיפוש וה״שיטוט״ שלקחו יחד בשילוב הפרקטיקות שלהם.

הפרוייקט משלב שתי טכניקות: יצירת אובייקטים שמתייחסים ומתאגרים את מושג ה”אובייקט”, ורישום ידני על האובייקטים שמתייחסים למושג ה”רוח”.
לפי יהונתן, הקונספציות של הרישום על האובייקטים כולל תנועות אוויר, רוח (Wind), הצד הלא-חומרי של האדם, הנפש, אווירה, סגנון, כוח מניע, אנרגיה, חיוּת ונשמתו של אדם מת המופיעה בעולם באופן פיזי.

הרישומים נעשו בניסיון לתת פרשנות וויזואלית רישומית למשמעויות שונות של “רוח”. המוטיבים המנחים: תנועה שממחישה רוח, לדוגמא: עשן ארובה, סגנון ואווירה דרמטית, מרחבים – חללים פתוחים, לדוגמא: עצים בשדה, ודימויים צורניים מופשטים נוספים שמתייחסים לאנרגיה, כוח, נשמה. לעומת זאת הוא מספר, ״המהלך המחשבתי והרישומי סביב הדימויים היה מהיר ומיידי, רפלקסיה, לא מסונן/מצונזר, אוטומטיזם״.
מוטיב נוסף הוא המתח בין סטטיות לתנועה. חלק מהדימויים סטאטיים ובכך מאפשר את ההנכחה של התנועה במרחב (גדר בשדה פתוח) וחלקם דינמיים ומבוצעים על ידי קווים מהירים וחדים. הקווים חורטים עצמם על הכלים כתיעוד של אדם קדמון שמנסה להעביר לצופה תחושה/רגש/רעיון מופשט, הדגש הוא על אקספרסיביות ותנועה ולא על המחשת הפיזי.

רותם היא נטורופתית ורפלקסולוגית (טיפול מגע דרך כפות הרגליים) שעברה ללימודי קדרות.
״מאז שאני זוכרת את עצמי, מגע, הוא אחד מהחושים שהכי מובילים אותי. אני מרגישה שאני מתקשרת הרבה יותר טוב במגע מאשר דרכי תקשורת אחרות. תמיד חייבת לגעת גם כשכתוב מפורשות שאסור. משהו פנימי שידע שהידיים שלי צריכות את המגע הזה בבוץ, באדמה לעבוד על גלגל שמסתובב. נראה לי מבחוץ כל כך הרמוני ומרגיע.
את יהונתן מילא לויטס הכרתי דרך תערוכות “לה-קולטור” כאמן מציג. בעבודות של יהונתן יש משהו שממגנט אותי ומושך אותי באופן מאוד אינטואיטיבי. השחור החזק על גביי הלבן, העוצמות שמשתקפות מהעבודות שלו מעוררות אותי בראש, בבטן ובלב ומזכירות לי דברים שאני מרגישה כשאני נוגעת בחומר ויוצרת כלים מחימר.

לכבוד תערוכת “לה-קולטור” בשבוע האיור בנושא: חפץ/רוח, יהונתן ורותם יצרו אלמנטים מחימר לבן שהם מעין פסלונים חלולים, גולמיים, חייתיים ומעוותים המאויירים ע”י יהונתן עם עיפרון קרמי שחור בשילוב “אנדר גלייז” שחור שמהם יקימו מיצב אמנותי שיוצג בין קירות הגלריה. לצד אותם אלמנטים, השניים הכינו גם קולקציית צלחות מאויירות באותה שפה גרפית. כל אלו יעמדו למכירה במחירים ברי-השגה.

 פתיחת תערוכה: יום חמישי, 21.11.2019, 18:00