קדרות: בית בנימיני – 3 תערוכות, ספטמבר 2019 

קדרות – (מונח המגיע מהמילה קדרה ולא כד כמו שהרבה חושבים) היא כבר לא טרנד, בשנים האחרונות אני שומעת ומכירה יותר ויותר א.נשים שכמהים להתלכלך בבוץ, לשבת מאחורי האבניים ולפנטז על דמי מור ופטריק סוויזי בסצינה החושנית מהסרט המפורסם ‘GHOST’. בתור אחת שנפלה חזק לתוך הבוץ, אני ממליצה בחום למי שמתעניין להתנסות בעבודה ידנית או בעבודת גלגל ולקחת קורס היכרות עם החומר. אחד ממרכזי הלימוד האהובים עלי, הוא בית בנימיני המרכז לקרמיקה עכשווית הממוקם בדרום ת”א ויציג במהלך חודש ספטמבר 3 תערוכות מסקרנות ששווה לבקר בהן. לפניכם.ן סקירה וטעימה קטנה ממה שמצפה לכם.ן:

 –
ולסיום..מחזור 2019
תערוכת הגמר / התוכנית ללימודי תעודה בבית בנימיני
יעל סלומון / נועה בלנרו / דניה מור גורן
מנחה ואוצרת: רוית לצר
פתיחה: יום חמישי 5.9.19 בשעה 19:30
נעילה: שבת 14.9.19 בשעה 14:00

 –
במחזור ג’ של התכנית ללימודי תעודה, השתתפו שלוש נשים מרקעים מקצועיים שונים שבחרו בחומר הקרמי להוות את נקודת הפתיחה עבורן. שלושתן למדו בתכנית לאורך שלוש שנים, התנסו וחיפשו את דרכן ואת השפה האישית שלהן בקורסים ובסדנאות השונות ועתה הן יוצאות לדרך חדשה של עשייה. את התכנית ללימודי תעודה מסכמת עבודת גמר עליה עבדו לאורך שנה בהנחיה, בסטודיו פתוח ובקורסים השונים. עבודת הגמר מעוצבת על פי בחירתן של הסטודנטיות הן במתודת העבודה והן בנושא.

 –
יעל סלומון התמקדה בעבודת הגמר בפורצלן- חומר יוצא דופן באיכויותיו, בצבעו, בדקיקותו ושקיפותו והמשיכה לחקור נושאים בהם עסקה בשנות הלימודים: צבעוניות החומר, טקסטורה, שיווי משקל, סימטריה ועוד. יעל מציגה עבודות קיר צבעוניות, הבנויות פיסות דקיקות של פורצלן שנעשו ונצבעו אחת אחת באופן ידני ונבנו כיחידות עצמאיות המשחקות באור, צורה וצבע.
 –
נועה בלנרו התמסרה לעבודת החוליות בבניית יד. בנתה כדים, חוליה אחר חוליה, נדבך על נדבך, כל חוליה “מעלימה” את הכד שהיה ומגלה כד חדש, זמני, שנעלם אף הוא בחוליה הבאה. הכדים המוצגים בעבודת הגמר נושאים את שרידי תהליך הבנייה, חושפים ומעלימים את עקבות החומר ותהליכי הייצור בעזרת השימוש בגלזורות שונות המגיבות למלאות החושנית של הנפחים השונים.

דניה מור גורן מציגה את עבודת הגמר “גדר חיה”. לאורך שלוש שנות התוכנית התמקדה והתמחתה בעבודת הגלגל. דניה בחרה ליצור סדרה גדולה של מכלי חומר בממדים שונים, משאירה את החומר חשוף. סדרת – המכלים משמשת כמצע צבעוני, רעיוני, לדימוי שיח הצבר המעטר במשיכות מכחול חופשיות את המכלים. שיח הצבר שימש כגדר חיה וסימן את גבולות החלקות ואת הבעלות על הקרקע בחקלאות הפלסטינית והפך עם השנים ואף אומץ על ידי הציונות כסמל ל”ישראליות”.

Fix ‘n’ Gyro
הדס רוזנברג-ניר
אוצרת: שלומית באומן
פתיחה: חמישי, 19 לספטמבר 2019, 19:30
שיח גלריה: שישי, 27 לספטמבר 2019, 11:30
נעילה: שבת, 2 לנובמבר 2019, 14:00

התערוכה היא שילוב של עבודות ישנות וחדשות המסכמות כ-3 עשורים של יצירה של הדס רוזנברג-ניר עם עבודות חדשות שנעשו במיוחד עבור Fix ‘n’ Gyro. בנוסף, יושק בערב הפתיחה קטלוג על יצירתה. 

הדס רוזנברג-ניר היא אחת מאמניות הקרמיקה הבולטות והיחודיות בישראל. ביצירתה מתקיים מתח מובנה בין שיח האמנות לבין השפה הקרמית. המפגש בין שני שדות אלו יוצרים התנגשות המתיכה בו זמנית מושגים כמו טכנולוגיה ואינטואיציה, תכנון וחוסר שליטה, מסורת ועכשוויות, רוח וחומר – לכדי אמירה מורכבת, פואטית ופוליטית יוצאת דופן.

המונח Fix ‘n’ Gyro הינו שיבוש של השם של הכוונות שהיו במטוסי תקיפה ישנים. אחת הכוונות היא טיפשה (Fix), כלומר קבועה, ואילו השנייה היא חכמה (gyro) כלומר מתקנת את הסטייה של הכוונת הראשונה בהתחשב בתנועה, בזמן, במהירות ובמיקום המטוס בחלל.

תחנה בזמן 2019
אלון יונג / אתי פרץ / דורון נעמה גלפר
בוגרי מלגת ‘סטודיו ראשון’אוצרת: רוית לצר
פתיחה: חמישי 19.9.19 בשעה 19:30
נעילה: רביעי 16.10.19 בשעה 19:00

מלגת “סטודיו ראשון” מזמנת לזוכים בה הרפתקה אנושית וחומרית כאחד. שנת המלגה מאפשרת התמקצעות והתמחות בתחומים שונים: קדרות, בניית יד, פיסול פיגורטיבי, מחקר טכנולוגי, ניהול סטודיו ועוד. 

אלון יונג, בוגר המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, רואה באדם בעל חיים שהינו חלק מהמערכת האקולוגית. אלון עוסק בעבודותיו בשאלות הנוגעות בתפישותיו של האדם והסביבה בה הוא חי מן התקופה בה היה חלק מן הטבע ועד ימינו אנו בהם הוא תופש את עצמו כנפרד מהטבע וכשולט בו. אלון מציג בתערוכה זוג פסלים וסדרת מיכלים דרכם הוא בוחן היבטים שונים של נושאים אלו.

אתי פרץ, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל, בחרה להתמקד בעבודת הגלגל ליצירת שתי סדרות אובייקטים שונות. הראשונה עוסקת בפירוק והרכבה של כלים שימושיים שונים הנבנים בדיוק רב לכדי אובייקט אחד המסמן בהיותו מורכב את הפוטנציאל החבוי בין חרכיו. הסדרה השנייה עוסקת בנפחים שלמים ומושלמים, רכים ועגלגלים אשר בנויים כגוף אחד המורכב לכאורה מכמה גופים המפוענחים על ידי עיני המתבונן.

דורון נעמה גלפר, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי בשנקר, מתייחסת לגוף האשה וקימוריו בסדרת אובייקטים הנקראת קימורים. המחקר הטכנולוגי / צבעוני קיבל את השראתו מן הריבוי והגיוון האנושי והמשיך משם למחוזות נוספים. בסדרה נוספת מציגה דורון פסלוני נשים, פרשנות אישית אינטימית שלה לקמעות, פסלוני אלילים וצלמיות פריון. מיניותן של הצלמיות מוקצנת ומלאת הומור, יכולת ההכלה שלהן, פשטות הנגיעה והחן הופך אותן לחפצים יקרי ערך.